Wegetarianizm – dieta czy moda? Bycie wegetarianinem to życiowy wybór, który może wynikać z różnych powodów. Gdy jest to decyzja osoby dorosłej, to można przyjąć, że jest to przemyślany i świadomy krok. A co w przypadku, gdy to dziecko mówi, że chce być wege? Czy wegetarianizm może być szkodliwy dla dziecka?
Zdarza się, że rodzice wegetarianie chcą, by także ich dzieci stosowały bezmięsną dietę. W sumie to bardzo praktyczne podejście. Jeden rodzaj zakupów, te same posiłki dla całej rodziny. Warto jednak wówczas wziąć pod uwagę to, że z czasem dziecko będzie dłużej poza domem i że będzie (prawdopodobnie) korzystać z obiadów w szkole. Lepiej więc wcześniej dowiedzieć się, czy placówka wypełnia swoje obowiązki i szanuje wybór rodziców/dzieci.
Kiedyś, gdy rodzic chciał, aby jego dziecko było karmione wegetariańskimi potrawami w szkole, konieczne było zaświadczenie lekarskie, które potwierdzało, że taka dieta jest odpowiednia dla dziecka. Ten, kto próbował wygrać ze szkołą, wie, że zaświadczenie zaświadczeniem, ale w rzeczywistości szkoły często nie wypełniały zalecenia.
Pani kucharka wie przecież lepiej niż lekarz, że „same warzywa to złooooo”. A jak to jest naprawdę z dietą vege dla dzieci?
Wegetarianizm – zdrowe czy niezdrowe
Już dawno temu potwierdzono, że dieta bezmięsna jest absolutnie bezpieczna dla dzieci. Wystarczy rzut oka choćby na informacje Państwowego Zakładu Higieny i działającego przy nim Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Oczywiście jak każda inna dieta, ta także musi być odpowiednio zbilansowana, a w jej skład muszą wchodzić białka czy węglowodany.
Ale białko nie równa się kotlet schabowy czy grillowana pierś kurczaka. Najpopularniejszym zamiennikiem mięsa i jednocześnie źródłem białka są produkty na bazie soi, to przede wszystkim tofu oraz tempeh. Inną opcją jest seitan, czyli czyste białko pszenne, a więc po prostu gluten. Seitan otrzymuje się po wypłukaniu całej skrobi z mąki pszennej, a zawartość białka jest tak wysoka, że przebija nawet mięso.
Białko to jedno, ale nie można zapomnieć także o minerałach i witaminach. Tu także jest szereg zamienników mięsa, które powodują, że dieta wege dziecka jest bezpieczna. Dlatego, gdy dziecko zgłosi ci, że chce przejść na wegetarianizm, nie irytuj się, nie bierz tego za fanaberie. Na spokojnie wysłuchaj argumentów, pogadaj z kimś, kto ma doświadczenie i przygotuj się do nowego wyzwania.
Odpowiedzialny rodzic wege dziecka
Skoro już twoje dziecko postanowiło zostać „nie-mięsożercą”, to skup się na tym, jak mu pomóc w tej decyzji. Poczytaj o tym, czym się różnią poszczególne odmiany diety wegetariańskiej. Uwaga!! Jeśli usłyszysz, że ma to być dieta witariańska, czyli tak zwana „raw vegan”, to zareaguj. Akurat ta dieta jest zbyt radykalna i po prostu niezdrowa.
W necie znajdziesz dziesiątki przepisów na pyszne dania wege. Ba, może ty także się przekonasz do burgera z boczniaka albo z buraka, a wege zapiekanka być może na zawsze zagości na twoim stole.
Wegetarianizm to żadna tragedia. To nie foch i ani robienie ci na złość. To po prostu dieta, dzięki której można czuć się lepiej i zdrowiej.