elektrownia jądrowa

Elektrownia jądrowa w Polsce

Temat budowy w Polsce elektrowni jądrowej wraca niczym bumerang. Za każdym razem, gdy wystąpi jakikolwiek kryzys związany z dostawami energii, na horyzoncie pojawia się pomysł na wykorzystanie energii jądrowej.  Czym jednak jest energia jądrowa? Czy jej budowa to gra warta świeczki? A może wręcz przeciwnie? Może doświadczenia związane z wydarzeniami w Czarnobylu każą nam się zastanowić nad sensem jej powstania?  

W dobie postępującego kryzysu klimatycznego jednym z najważniejszych zadań, przed jakim stoimy, jest uzyskanie odpowiedzi na kluczowe pytanie. W jaki sposób ograniczyć wykorzystanie paliw kopalnych, które w znaczący sposób przyczyniają się do pogarszania stanu środowiska naturalnego na świecie?

Dla jednych rozwiązaniem będzie inwestowanie w technologie, których rozwój nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jest to na przykład energetyka odnawialna oparta na wietrze, słońcu, biomasie bądź gorących wodach geotermalnych. Dla innych odpowiedź może być tylko jedna — elektrownia jądrowa.

Używanie zamiennie określeń elektrownia atomowa i elektrownia jądrowa jest błędne (przynajmniej z formalnego punktu widzenia), ponieważ mamy do czynienia z dwiema różnymi konstrukcjami. Elektrownią atomową jest każda elektrownia spalająca np. węgiel lub gaz. Spalanie to reakcja chemiczna na poziomie atomów. Natomiast w przypadku elektrowni jądrowej reakcje zachodzą na poziomie jądra atomowego – to zasadnicza różnica. Powszechnie jednak tych nazw używa się wymiennie. Warto jednak dbać o poprawność języka, stąd ta uwaga dotycząca różnic.  

Historia energetyki jądrowej – kiedy powstała pierwsza elektrownia

Pierwsza elektrownia jądrowa powstała w 1954 w ZSRR. Początkowo produkcja energii w takiej elektrowni nie była głównym jej zadaniem. Chodziło po prostu o wyprodukowanie materiału do produkcji broni jądrowej. Jednak z czasem kolejne kraje przekonywały się do zalet, jakie niosła ze sobą produkcja prądu w elektrowni jądrowej, a co za tym idzie do korzystnego jej wpływu na środowisko. Największy boom przypadł na przełom lata 70 i 80 XX wieku, co było efektem zaostrzającego się kryzysu paliwowego, który rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat i zmusił wiele krajów do poszukiwania nowych dróg pozyskiwania energii. Chwilowe wyhamowanie rozwoju energetyki jądrowej nastąpiło w 1986 roku w wyniku tragedii, jaka wydarzyła się w Czarnobylu.

Zobacz  Pył PM 2.5 – co powinieneś wiedzieć

Obecnie biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną na świecie oraz negatywne skutki, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie ropy bądź gazu, temat budowy nowych bloków, bądź całych elektrowni wraca na tapet. Również u nas, czego efektem jest podpisanie przez polski rząd umowy o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company, której technologia została wybrana do wybudowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Czy jednak jest to dobry ruch? Może jednak warto pozostać przy starym, dobrym węglu? Czy trzeba budować elektrownie jądrową w Polsce, by doprowadzić do zmniejszenia kosztów pozyskiwania energii i szkodliwego wpływu obecnie funkcjonujących elektrowni na środowisko naturalne?

Jakie są zalety z elektrowni jądrowej? 

Na pewno istotna jest jej funkcja ekologiczna, gdyż charakteryzuje się mniejszą emisją zanieczyszczeń do atmosfery niż używane na co dzień paliwa, jest to także jedna z najczystszych obecnie znanych form produkcji energii. Kolejnym plusem jest możliwość uzyskania niezależności i stabilności energetycznej. Wbrew pozorom jedną z największych zalet jest bezpieczeństwo działania oraz przede wszystkim możliwość pozyskania taniej energii – wytworzenie energii jądrowej jest znacznie tańsze, zwłaszcza porównując ten proces z działaniem tradycyjnych, węglowych elektrowni.

Pisząc jednak o plusach, musimy również wiedzieć, że elektrownie jądrowe nie są wolne od wad, do których zaliczyć można wysokie koszty realizacji inwestycji, konieczność importowania uranu, a także problem ze składowaniem radioaktywnych odpadów, które powstają w wyniku jej działania.    

Jak widać, nie da się jednoznacznie stwierdzić czy budowa elektrowni jądrowej w Polsce będzie dobrym posunięciem. Jej funkcjonowanie ma swoje widoczne zalety, należy jednak pamiętać, by plusy nie przysłoniły minusów.

Poszukiwanie nowych, zielonych i bezpiecznych źródeł energii powinno być naszym priorytetem, a maksymalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery naszym obowiązkiem. Jednak o skuteczności takich działań przekonamy się dopiero w przyszłości i przede wszystkim w wyniku działalności matki natury.

Zobacz  Szerszeń, pszczoła, osa

Stenia X.

Jestem Stenia K... yyy, niech będzie Stenia X. Bo nie chodzi o to, kim jesteśmy, ale co robimy. A naszym głównym zadaniem jest dbać o przyrodę. Bo robimy to dla przyszłych pokoleń.

View all posts by Stenia X. →